NOBON

NOBON ilgi ve eylem alanı mimarlık tasarım grafik ve yaratıcı fikir olan bir marka.

Marka, tasarıma dair kışkırtıcı bulduğu konulara dair araştırmalar yapar, fikirler üretir; farklı bir tasarım fikrinin ve tasarımın fayda üretebileceği, farklı eylem alanlarının keşfi için çabalar.

En kısa zamanda, en uygun fiyatlı çözümlere değil; kendisinden talep edilen projelerin olgunlaşmak ve özgünleşmek için gerektirdiklerine odaklanır; üretimini bu ana eksende kurgular.

Yaratıcı alanlara dair üretim ve tartışma ortamının gelişmesine yönelik atölye, toplantı ve yarışmalar düzenler, seminerler verir.

NOBON is a registered brand. It has an area of interest & action on architecture, design, graphic and creative idea.

Brand, makes researches on provocative design topics, produce ideas; it struggle to explore a different idea of design and distinct areas of action where design can produce benefit.

Brand focuses not on the short production span and reasonable prices but on the requirements of requested projects that make it developed and genuine, and orients its production on this main axle.

To contribute the developement of a production and discussion environment in creative fields, it also organizes workshops, meetings, seminars and competitions.


Archive